آموزش عیب یابی گوشی به وسیله جریان کشی

جریان-کشی

آموزش عیب یابی گوشی به وسیله جریان کشی

تست جریان کشی، یکی از معمولترین و مهمترین راههای تعمیرات موبایل میباشد. به این معنی که در حالات مختلف و شرایط متفاوت هر گوشی به چه مقداری جریان (آمپر) در گوشی برقرار است. برای این منظور ابتدا باید به معرفی جریان کشی گوشی های سالم بپردازیم.

هر گوشی در حالت عادی و خاموش میزان جریان که مصرف دارد صفر میباشد. با اجازه ورود ولتاژ و جریان، که از طریق فشردن کلید پاور صورت میگیرد این میزان تغییر میکند. برای تست جریان کشی توسط منبع تغذیه، ولتاژ 4 V و جریان 2A تقریباً برای آزمایش اکثر گوشی ها کافی میباشد. معمولاً بعد از روشن شدن گوشی میزان جریان به 0.85A (850 mA) (در بعضی از گوشی ها مانند آیفون 7 این مقدار جریان در هنگام روشن شدن  گوشی به 1.5A هم رسیده است ولی به صورت عمومی و نرمال در رنج گفته شده میباشد) میرسد و بعد از پردازش کامل cpu و قرار گرفتن گوشی در حالت Standby مقدار جریان کشی به صفر می رسد.( باید به این نکته توجه داشته باشید که به علت وجود سیم کارت یا اتصال وای فای، به دلیل این که این قسمتها بر اساس امواج پردازش انجام میدهند به همین دلیل ممکن است رده هایی از جریان دیده شود، لذا در هنگام تست جریان کشی در حالت Standby باید گوشی را در حالت پرواز قرار داد و سپس به تست بپردازیم)
پس اگر در شرایط بالا گوشی شما دارای نوساناتی بود میتوانید به قطعیت ادعا کنید که گوشی شما با مشکل روبه رو است. اغلب منبع تغذیه های موجود در بازار، جریان را بر حسب آمپر و با رو رقم اعشار نمایش میدهند. لذا اگر میزان جریان کشی کمتر از 10mA با این نوع منبع تغذیه ها قابل تشخیص نیست. بعضی از گوشی ها هم در حالت standby مقدار جریانی که مصرف میکنند کمتر از 0.01 A است لذا میتوان از آن چشم پوشی کرد و با توجه به منبع تغذیه ها فعلی بازار جریان صفر را برای آن تعریف کرد.

 

جریان کشی در حالت های مختلف گوشی:

حالت اول: در این حالت گوشی شما به منبع تغذیه وصل میشود ولی زمانی که دکمه پاور را میزنید هیچ عکس العملی نسبت به تغییر مقدار جریان دیده نمیشود. هنگامی که با چنین مسئله ای روبه رو شدید، ابتدا دکمه پاور را چک کنید که از نظر ظاهری سالم باشد و اتصال روی برد برقرار باشد. سپس شارژر را به گوشی وصل کنید و به کمک مولتی متر ولتاژ پایه کلید را اندازه گیری کنید و باید ولتاژی تقریباً هم اندازه ولتاژ باطری باشد.(بین 3.5 الی 4 ولت) در صورتی که این اندازه ولت نبود مسیر بین کلید پاور و آی سی تغذیه و همچنین تا مسیر باطری را به کمک نقشه شماتیک چک کنید. بعضی مواقع ممکن است که با اتصال شارژر گوشی شارژ نمیشود و یا علامت شارژ ظاهر نمیشود، در این حالت باید توسط مولتی متر ابتدا کانکتورها را چک کنیم تا ولتاژ خروجی آن را اندازه بگیریم. در صورت نبود ولتاژ باید ابتدا پایه های کانکتور را چک کنیم و بعد از آن مسیر تا آی سی تغذیه را اندازه بگیریم. مولتی متر را در حالت تست بازر میگذاریم در صورتی که در حالت چک کردن پایه ها در هر دو طرف کانکتور عدد 1 و یا OL ظاهر شد پایه کانکتور خراب و باید تعویض شود. در بعضی مواقع کانکتورها را تست میکنیم و پشت کانکتور ولتاژ هست ولی باز هم گوشی شارژ نمی شود، معمولاً در این حالت مشکل نرم افزاری است.

حالت دوم: جریان کشی پیش از فشردن دکمه پاور، این حالت معمولا برای گوشی های آب خورده اتفاق می افتد. که به علت سولفاته شدن یا کثیفی یا وجود قلع در قسمتهای مختلف برد گوشی، باعث اتصال میشود و باعث جریان کشی میشود. در این حالت ابتدا برد گوشی را توسط مایع اولتراسونیک و تینر شستشو دهید تا سولفته ها و جرم گرفتگی های ناشی از آبخوردگی از بین رود. اگر باز هم جریان کشی را مشاهده کردید، کلیه اتصالات مربوط به دوربین، LCD، شارژ، هندزفری، سیم کارت و… را جدا میکنیم و مجدداً اگر مشکل برطرف نشد مسیر کانکتور ها را هم چک میکنیم. در بیشتر مواقع این شکل جریان به صورت داغ شدن قطعه خود را نشان میدهد، قطعه را از برد جدا کنید و سپس دوباره اتصال را بررسی کنید. در صورت برطرف شدن باید قطعه را تعویض کنیم.

حالت سوم: در این حالت بعد از فشردن کلید پاور گوشی روی یک جریان بالای ثابت باقی میماند(معمولاً بالاتر از 0.15A) و موبایل روشن نمیشود. دراین حالت نیز ، قطعه معیوب داغ میشود و باید تعویض شود. معمولاً این خرابی ها بیشتر شامل آی سی های تغذیه، PF، آی سی Light ، آی سی EMMC میباشد. در بعضی از حالات گوشی قبل از پاور جریان کشی دارد و بعد از پاور جریان کشی بیشتر می شود در این حالت در بیشتر مواقع مشکل از آی سی PF میباشد.

حالت چهارم: گوشی به صورت اتصال باشد و جریان کشی داشته باشد. در این حالت بعد از فشردن کلید پاور، کلیه جریان محدود شده منبع تغذیه به وسیله گوشی کشیده میشود. در این حالت ابتدا باید به سراغ آی سی هایی که مستقیم به جریان باتری متصل اند برویم، مثل آی سی های PF ، آی سی تغذیه، آی سی wifi و رگلاتورهای مسیر که از ولتاژ باطری استفاده می شود. چنانچه در صورت برداشتن قطعه یا آی سی اتصال برطرف شد باید، باید آن را تعویض کنیم. حتی در بعضی از مواقع قطعات کوچکی مانند خازن یا مقاوت نیز باعث اتصال میشوند که باید از مدار حذف شوند یا جایگزین گردند. در بعضی مواقع در اثر ضربه خوردن گوشی باعث پریدگی قطعه و یا وجود قلع اضافی یا خم شدن شیلد برد نیز از جمله عوامل اتصال کوتاه شدن گوشی در جریان کشی میباشد.

حالت پنجم: حالتی است که بعد از فشردن کلید پاور روی یک جریان ثابت قرار میگیرد که در اصطلاح به آن جریان کشی لحظه ای میگویند و این مقدار برای گوشی ها و جریان های مختلف متفاومت است. برای مثال جریان 0.01 ثابت ممکن است علت خرابی از آی سی RF باشد، در جریانهای 0.01 الی 0.04 ممکن است از cpu  باشد، در جریانهای 0.03 الی 0.06 احتمال خرابی آی سی تغذیه و SMD های مرتبط باشد، در جریانهایی با اندازه 0.08 الی 0.15 بیشترین احتمال مربوط به آی سی EMMC یا هارد میباشد. در بعضی مواقع نیز جریان کشی لحظه ای بعد از فشردن کلید پاور وجود دارد و بعد از رها کردن آن جریان صفر میشود، که میتواند علت نرم افزاری یا آی سی هارد نیز باشد.