توضیحات شیائومی برای عدم عرضه شارژر 100 واتی

توضیحات شیائومی برای عدم عرضه شارژر 100 واتی

آقای لو ویبینگ در این زمینه پستی را در حساب شبکه‌ اجتماعی چینی ویبو منتشر کرده و معتقد است که شرکت‌ها ممکن است به زمان بیشتری برای عرضه این فناوری روی گوشی‌های هوشمند نیاز داشته باشند. این دلایل عبارت‌اند از:

افت ظرفیت واقعی باتری

باتری‌ها قطعاتی شیمیایی هستند و به صورت پایه گرما و افزایش دما روی آنها اثر می‌گذارد. اگر باتری مورد استفاده در یک فرآیند شیمیایی کیفیت لازم را نداشته باشد به سرعت دارای افت کیفیت در ارائه حداکثر ظرفیتی که برای آن طراحی شده می‌شود ولی در حالت کلی همه باتری‌های شیمایی با افزایش دمای کار، دچار کاهش کیفیت و یا کاهش ظرفیت واقعی می‌شوند.

با استفاده از توان شارژ 100 واتی ثابت شده که باتری‌های مورد استفاده به نسبت 20 درصد بیشتر از باتری‌هایی که در فرایند شارژ 30W PD قرار می‌گیرند، ظرفیت واقعی خود را از دست می‌دهند.

پیاده‌سازی فنی

آقای ویبینگ در این زمینه به صورت ریز به دلایل دشواری پیاده‌سازی فنی اشاره نکرده است ولی به این مورد گریزی زده که ولتاژ بسیار بالاتر برای توان شارژ 100 واتی دلیل اصلی دشواری فنی پیاده‌سازی آن است. شاید در این حالت به مداراتی نیاز باشد که برای بسته شدن و شارژ باتری دستگاه به اختلاف پتانسیلی تا 35 ولت نیاز داشته باشند که خود خطری مضاعف برای قسمت‌های دیگر دستگاه است.

عملکرد

فناوری مدر نظر ما که شیائومی آن را 100W Super Charge Turbo می‌نامد باید فناوری قابل اعتماد و پایدار باشد. به عقیده لو ویبینگ، احتیاجاتی که برای این هدف مورد نیاز است هنوز تا حد لازم در دسترس نیستند.

ایمنی

شیائومی نیاز دارد تا به روش‌های متعددی برای تضمین امنیت دستگاه‌های خود دسترسی داشته باشد. این روش‌ها وابسته به استفاده از قطعاتی هستند که توانایی آنها تحت تأثیر ولتاژ و جریان بسیار بالای شارژ قرار نگیرد. برای این هدف باید مادربرد، باتری و خود شارژر به استانداردهای مد نظر برسند که در این مورد نیز هنوز نیاز به زمان بیشتری احساس می‌شود.

سناریوهای شارژ متنوع

اگرچه فناوری شارژ سریع 100 واتی راهکاری مبتنی بر بستر سیمی است، شیائومی به راهکارهای بی‌سیم نیز می‌اندیشد تا از آنها روی گوشی‌های هشومند تولیدی خود استفاده کند. این راهکارها می‌توانند به صورت همزمان در یک دستگاه مورد استفاده قرار بگیرند و به همین دلیل ممکن است عرضه برخی از آنها ضروری‌تر از راهکار بسیار سریع 100 واتی باشد.

به هر حال آقای ویبینگ به صورت دقیق و یا حدودی، به زمان عرضه این فناوری روی گوشی‌های هوشمند تولیدی شرکت اشاره‌ای نکرده است ولی با توجه به حرکات اخیری که در این حوزه صورت گرفته شاید تا زمان استفاده از شارژرهای با توان بسیار بالایی مانند 100 وات زمان زیادی باقی نمانده باشد.

این یک حقیقت است که در آینده نزدیک دستگاه‌هایی که در اختیار ما قرار دارند به توان بیشتری برای برآمدن از پس کارهایی که به آنها می‌سپاریم نیاز دارند. برای مثال سیستمی که قرار است در شبکه 5G کار کند می‌تواند داده‌های بیشتری را منتقل کند و شاید بهتر باشد از باتری‌های با ظرفیت بیشتری روی آنها استفاده شود.

مواردی است که دلیل اصلی شیائومی برای عدم عرضه شارژر 100 واتی محسوب می شود.